Domácí aktivity pro každého
Z důvodů dlouhotrvajícího nouzového stavu a mimořádných opatření směřujících k zákazu setkávání, stále nemůžeme s našimi seniory pořádat žádné akce nebo společné aktivity. Proto jim připravujeme aktivity na doma, kterými se můžou zabavit a rozptýlit. Tentokrát jsme pro naše seniory nachystali aktivitu – trénovaní paměti. Připravili jsme jim pracovní listy, které obsahují různé doplňovačky, osmisměrky, očíslovaná písmena, spojování slov podle abecedy aj. Také jsme sepsali užitečné tipy, které pomohou udržovat paměť v kondici.
Jednou z nejčastějších obav seniorů je totiž zhoršení paměti a nástup nemocí jako je Alzheimerova choroba. K úbytku neuronů dochází zejména ve chvíli, kdy mozek nedostává nové podněty, proto je pravidelné procvičovaní paměti velmi přínosné.
Do krátkodobé paměti se ukládají informace jen na několik desítek sekund. Abychom si zapamatovali co nejvíce, je potřeba tyto informace opakovat a spájet do souvislostí. Základem je tedy číst, opakovat si, luštit křížovky nebo sudoku a snažit se zapamatovat si co nejvíce informací.
Nabízíme užitečné tipy na trénink paměti.
Skvělým cvičením je počítání zpaměti. Připravte si základní matematické příklady a postupně můžete náročnost zvyšovat. Můžete například sčítat položky na účtence z posledního nákupu.
Při vaření člověk zapojuje několik smyslů zároveň, a pokud k tomu přidáte podnět v podobě doposud nevyzkoušeného postupu, mozek se probere z letargie a vliv na paměť je prokazatelný.
Jakmile se přestaneme učit, mozek ochabuje. Skvělým tipem je vyzkoušet studium nového jazyka, který si starší lidé mohou procvičovat třeba s vnoučaty.
Zahrajte si s vašimi blízkými na kartografa. Až se příště vydáte na procházku parkem, nakreslete společně po návratu mapu, kudy jste šli. Toto cvičení je výtečným stimulem pro paměťové centrum.
Skládání puzzle klade nároky na motorické schopnosti a představivost zároveň. Jedná se o skvělý podnět pro zvýšení mozkové činnosti.
Luštění křížovek představuje pro starší lidi zábavnou činnost, která prokazatelně stimuluje mozek a zlepšuje paměť. Prospěšné jsou také další hry se slovy, jako například Kris Kros.
Vyprávění příběhů je skvělým stimulem pro paměť. Vyprávějte sami sobě příběhy z dětství nebo děj oblíbeného filmu. Budete překvapeni, jaké detaily si díky vyprávění vybavíte.
Soustřeďte se na více činností najednou. Můžete například číst noviny a u toho poslouchat rádio. Soustředit se na více vjemů je náročné, odměnou je však zlepšení kognitivních funkcí jako je pozornost, koncentrace, prostorová orientace, paměť a další.
Řadu činností provádíme takřka automaticky, jedná se zejména o běžné věci, jako je mytí nádobí nebo zavazování tkaniček. Pokud člověk u takové činnosti zavře oči, musí se opět soustředit na své pohyby a zapojí i centrum paměti.
Výzkumníci radí: Procvičujte paměť alespoň 10 minut denně.