5. února byl na DPS na E. Beneše ve VÚK zahájen letní semestr Virtuální univerzity třetího věku. Studentů v tomto semestru je 29.
Za téma si naši studení zvolili České dějiny a jejich souvislosti.
První přednáška měla název Češi, národ, stát. Přednášející lektor prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc., historik a filozof nás seznámí v průběhu celého kurzu s dějinami z pohledu geografického, politického, hospodářského a kulturního.
Připomněli jsme si naši národní identitu praotce Čecha, prvního kronikáře Kosmase. Další významný kronikář byl Václav Hájek z Libočan, jeho kronika pochází z roku 1541. Dále pak kapitoly – stát a státní svědomí, vznik hranic a významná symbolická místa, například Hora Říp, Svatý Hostýn, Radhošť, Pražský hrad, Karlštejn. Seznámili jsme se i s historii o politické situaci.
Pochopení dějin není jen o tom, vědět co se stalo…ale jak se na dějiny díváme, jak je interpretujeme, co si o nich myslíme. Řečeno slovy T. G. Masaryka – I slovo je čin.
V předvánočním čase jsme úspěšně zakončili zimní semestr na téma Potraviny a spotřebitel. Všech 30 studentů virtuální univerzity absolvovalo úspěšně závěrečný test o 24 otázkách.
Vybrané téma bylo pro nás velkým přínosem. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého například o bezpečnosti potravin, které přídavné látky jsou pro nás škodlivé a které naopak ne. O tom jak se potraviny v obchodě označují a co vše bychom si měli přečíst na obalu, než danou potravinu koupíme. Kvalita a složení potravin je pro nás prvořadá, takže i tomuto tématu jsme se věnovali jednu přednášku. Dále rozdělení a zpracovaní potravin rostlinného a živočišného původů a také o nových trendech v oblasti potravinářském. Objasnění pojmů výživová a energetická hodnota, zaměření se na kontrolu původu potravin a mnoho jiného dalšího zajímavého. Víme, že ne máslo je vždy máslo, salám může mít k masu také někdy hodně daleko. Ne vše co je lákavě zabalené a pastvou pro oči je zaručeně kvalitní. Pozorné pročítání etiket při nákupu potravin nám hodně pomůže s výběrem toho nejlepšího pro nás a my si pak s radostí vychutnáme správně vybranou potravinu.
Do letního semestru si studenti svolili téma České dějiny a jich souvislosti, kde probereme hodně zajímavého o našem národě, velmožích, knížatech a králích. Těšíme na další společné setkání, zahájení Letního semestru proběhne 5. 2. 2020.
Na začátku měsíce října jsme se znovu sešli v dobré náladě a chutí do dalšího studijního programu – projektu VU3V, semestru ZS19/20. Tentokrát si naši senioři vybrali téma Potraviny a spotřebitel.
První přednáška, kterou nás provázela lektorka Ing.Petra Šanová, Ph.D., měla název Kvalita potravin. Studentům byla přiblížena témata – jakost potravin, zdravotní nezávadnost, splnění požadavků norem, tak, aby bylo dosažené požadované kvality potravin. Dále rozdělení smyslové, chemické a mikrobiální jakostní charakteristiky. Důležitou skupinou kritérií, podle kterých se posuzuje kvalita potravin je i samotný zákazník, tj. požadavky dané spotřebitelem například na chuť, na vůni, na vzhled, ale i třeba na velikost a způsob či balení potravin.
Zajímavým a dnes hodně diskutabilním tématem byl i bod – použití přídatných látek tzv. Éček (E a trojmístné číslo je zkratka pro přídatnou látku). Studenti se mimo jiné dověděli, že Éčka dělíme na přírodní a chemické, do pěti skupin a to od látek, které příznivě působí na naše zdraví až po látky, které jsou k našemu zdraví nepříznivé. V praxi jde jenom o to, naučit se pár pozitivních a pár negativních látek a získat tak přehled o tom, co vlastně kupujeme.
Už teď se těšíme na další zajímavé přednášky a věříme, že společně strávený studijní čas v rámci tohoto semestru si opět skvěle užijeme.