V adventním čase jsme opět mohli rozzářit nejedno seniorské srdce. Díky Nadačnímu projektu Českého rozhlasu „Ježíškova vnoučata“, do kterého se naše organizace zapojila, jsme mohli udělat radost našim seniorům a splnit jim nejen přání malá, ale i ta velká. Někdo si přál domácí produkty v podobě kompotů a zavařenin, jiný měl radost z praktických dárků jako jsou jídlonosiče, rychlovarná konvice, osuška apod. Mezi další dárky patřila např. i kniha, nebo plátna na malování, malé rádio, ale i třeba záclony. Senioři jsou tímto projektem potěšení, dostávají nový impuls do života a chuť tvořit, číst, radovat se a sdílet se. Letos se v naší hromadě dárků objevil i mrazák nebo tablet. Dárci vybírají na stránkách www.jeziskovavnoucata.rozhlas.cz koho chtějí obdarovat. Obdarovaní jsou senioři, kteří jsou sami, nebo mají své rodinné příslušníky daleko. Dárci jsou velmi laskaví, štědří a vždy pošlou i něco dalšího navíc, a to v podobě krásného přání, dopisu a jiných drobností, které potěší. Všechny dárky byly seniorům předány a oni se rozhodli, kdy si dárek rozbalí. Oproti předchozím rokům si většina našich seniorů nechala rozbalování dárku až na štědrý den.
Jsme velmi potěšení, že můžeme být součástí tohoto úžasného projektu. Děkujeme všem dárcům, že se podíleli na radosti našich seniorů.
Rozdávat radost našim seniorům se rozhodli studenti Gymnázia Kojetín. Na naše DPS vytvořili krásné vánoční přání a připravili několik balíčků. Studenti gymnázia jsou zapojeny do projektu Aktivní občanství v globálních souvislostech zaměřeného na práci s globálními tématy a na aktivizaci žáků ve škole i mimo ni. Z tohoto projektu putovala také finanční částka na zakoupení fairtrade dárečků. Fairtrade je obchod založený na partnerství. Fairtrade je certifikace zboží, které splňuje určité sociální, ekonomické a ekologické standardy. Smyslem této certifikace je poskytnout pěstitelům, zaměstnancům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu (zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky) možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pod vedením paní učitelky Dany Dýmalové a za spolupráce vyučující výtvarné výchovy Markéty Matějkové tak studenti gymnázia potěšili naše seniory právě z obchodů Fairtrade. Velmi si vážíme tohoto skutku a děkujme studentům a profesorům gymnázia Kojetín.
Podzimní šedivé odpoledne jsme se rozhodli našim seniorům zpestřit příjemnou besedou s pracovnicemi Městské knihovny Kojetín - paní Lorencovou a paní Fíkovou. Představili nám knihu Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti. Jak to může vypadat, když se muž ocitne na mateřské dovolené?
Deníček moderního fotra vznikl na základě úspěšného blogu, který Dominik Landsman založil s příchodem prvního dítěte. Jak už vypovídá název knihy - popisují se v ní zážitky, situace a strasti obyčejného „chlápka“ odvedle, kterému se narodil první syn. Zprvu nezúčastněný fotr, který miminko zažívá trochu zdálky, se brzy stává „otcem na mateřské dovolené“ a s tím také začíná boj o přežití obou a zachování rodinného blaha. Nutno říct, že synek Čeněk je dítě velmi aktivní a také destruktivní. Každý Čeňkův pokrok většinou odnese vyčerpaný tatínek jizvami na duši i na těle, ale hlavní je, že dítě prospívá, ať už to stojí, co to stojí. V sympaticky drsňácké a humorné výpovědi moderního fotra se autor nebojí svěřit se s lecjakými útrapami a přináší výjimečný pohled současného muže na situace, které obvykle zažívají spíše ženy. Kniha je vtipná, oddechová, plna humorných situací z reálného života mladé rodiny s novorozencem. Čtenářská beseda proběhla na DPS J. Peštuky. Zazněly různé úryvky z vícero kapitol, při kterých jsme se opravdu nasmáli. Odpoledne se nám vydařilo. Besedy s knihovnou jsou u našich seniorů velmi oblíbené. Těšíme se na další setkání.
Podzimní dny jsme si zpestřili výrobou duhových dráčků z dřevěných špachtlí.
Špachtle jsme nabarvili akrylovými barvami, poskládali do tvaru kosočtverce a ze spodu slepili tavnou pistolí. Na provázek jsme vázali mašle z juty a krepového papíru, které jsme předtím spojili gumičkou. Pak jsme dozdobili kosočtverce samolepícími očky, nosem a pusou. Po stranách někteří také přidávali další mašle. Na výběr měli senioři dvě velikosti dřevěných špachtlí. Dráček z menších dřívek vyžadoval více zručnosti, ale naši senioři jsou velmi šikovní a všechny výtvory z obou variant velikostí se jim moc povedli. Aktivita naše tvořivé seniory bavila. Z dráčků měli radost a společné tvořeni jsme si užili.
S našimi seniory jsme se vydali na podzimní procházku Kojetínem. Sraz pro zájemce byl u Restaurace Na Hrázi, před námi byl okruh dlouhý 5 kilometrů. Příroda hrála všemi barvami podzimu, počasí bylo příjemné, bez větru. Prohlídli jsme si pokračování výstavby kojetínského biotopu a nové cyklostezky, obešli jsme si rybník Na Hrázi, který teď zdobí velké hejno labutí. Trasu jsme ušli za 1 hodinu a 40 minut. Pobyt na čerstvém vzduchu všem zúčastněným velmi prospěl, byla to pěkná relaxace. Už se těšíme se na další procházku okolo Kojetína.
Nezisková organizace SpoluTudy, z. ú. se sídlem v Praze, nám přijela představit projekt Canisterapie pro seniory ohrožené sociální izolací a osamělostí. Projekt je podpořen z dotačního programu Podpora veřejně účelových aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností. Canisterapie je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa. Na DPS J. Peštuky přijela paní Dita Neudeková ze Zlína se dvěma pejsky rasy Parson Russell teriér. Představila nám svoji práci, zasvětila nás do výcviků psů určených pro canisterapii. Našim seniorům se canisterapie moc líbila. Hodně si zavzpomínali na to, kolik příjemného sami zažili, když měli doma své zvířecí mazlíčky. Odpoledne se nám vydařilo, potěšilo všechny zúčastněné. Určitě si zase tuto aktivitu někdy zopakujeme.
Mezinárodní den seniorů se každoročně slaví 1. října a zároveň probíhá celorepublikový Týden sociálních služeb. Pro naše seniory jsme proto uspořádali Senior sympozium, jehož záštitu převzal starosta Města Kojetína Ing. Leoš Ptáček. Letošní téma bylo: „Naděje je mnohem silnější než strach“. Po delší pauze, způsobené koronavirovou pandemií, jsme se mohli opět sejít v Kulturním domě ve větším počtu účastníků. Po úvodním slovu ředitelky organizace Blanky Laboňové vystoupil starosta města Kojetína Leoš Ptáček. Následovalo několik hudebních vystoupení žáků ZUŠ z Kojetína. Pod vedením pedagogů Jiřího Leszczynskiho a Libora Žabenskýho, nám žáci zahráli na flétnu, saxofon a klarinet za doprovodu kláves.
Pozvání přijala farmaceutka Eva Mokrá, která pro nás měla připravenou přednášku, o tom, jak správně užívat více druhů léku, důležitost načasování rozestupů, aby léky měly co nejvyšší účinnost. Senioři obdrželi z lékárny dárkové tašky s dezinfekčním gelem, čajem a dalšími drobnostmi. Tímto velmi děkujeme kojetínské Lékárně U Zlatého lva. Další z hostů byla vedoucí Městské knihovny v Kojetíně Jitka Lorencová. Připomněla, že čtenáři mohou využít služeb donášky knížek až do domu. S výběrem titulů dle jednotlivých žánrů velice rády pomohou pracovnice knihovny. Motivovala tak seniory k aktivnějšímu čtení. Následovala prezentace naší organizace CSS Kojetín, kterou nás provázely sociální pracovnice a koordinátorka Lenka Pazderová a vedoucí sociálních služeb Alena Vaculíková. Senioři byli seznámeni nejen s nabídkou našich sociálních služeb – pečovatelská služba a Poradna pro seniory, ale i s volnočasovými aktivitami a možnostmi využívání internetových koutků. Na závěr programu vystoupil regionální manažer společnosti Stamed s.r.o. Rostislav Oliva. Společnost Stamed s.r.o., distribuuje zdravotnický materiál a pomůcky, spouští i online půjčovnu pomůcek a chystají kameninovou výdejnu, kde si zákaznici budou moci nakoupit i na poukaz od lékaře.
Celým programem nás provázela ekonomka naší organizace Andrea Hrdličková. Doprovodný program nám zpestřil hudebník pan Jaroslav Přikryl, který jako vždy skvěle hrál a zpíval. Ke shlédnutí byla i výstava krásných historických pohledů občana města Kojetína pana Františka Riegla. Pohodovou atmosféru jsme si všichni užili. Nechybělo ani drobné občerstvení, které nám pomohla zajistit Školní jídelna Kojetín. A protože jsme se díky Covid -19 nemohli dlouhou společně setkávat, připravili jsme pro všechny návštěvníky malý dárek – pouzdro na roušku s logem naší organizace. Jsme moc rádi, že se sympozium vydařilo a těšíme se na další společnou akci.
Mezinárodní den seniorů se každoročně slaví 1. října a zároveň probíhá celorepublikový Týden sociálních služeb. Pro naše seniory jsme proto uspořádali Senior sympozium, jehož záštitu převzal starosta Města Kojetína Ing. Leoš Ptáček. Letošní téma bylo: „Naděje je mnohem silnější než strach“. Po delší pauze, způsobené koronavirovou pandemií, jsme se mohli opět sejít v Kulturním domě ve větším počtu účastníků. Po úvodním slovu ředitelky organizace Blanky Laboňové vystoupil starosta města Kojetína Leoš Ptáček. Následovalo několik hudebních vystoupení žáků ZUŠ z Kojetína. Pod vedením pedagogů Jiřího Leszczynskiho a Libora Žabenskýho, nám žáci zahráli na flétnu, saxofon a klarinet za doprovodu kláves.
Pozvání přijala farmaceutka Eva Mokrá, která pro nás měla připravenou přednášku, o tom, jak správně užívat více druhů léku, důležitost načasování rozestupů, aby léky měly co nejvyšší účinnost. Senioři obdrželi z lékárny dárkové tašky s dezinfekčním gelem, čajem a dalšími drobnostmi. Tímto velmi děkujeme kojetínské Lékárně U Zlatého lva. Další z hostů byla vedoucí Městské knihovny v Kojetíně Jitka Lorencová. Připomněla, že čtenáři mohou využít služeb donášky knížek až do domu. S výběrem titulů dle jednotlivých žánrů velice rády pomohou pracovnice knihovny. Motivovala tak seniory k aktivnějšímu čtení. Následovala prezentace naší organizace CSS Kojetín, kterou nás provázely sociální pracovnice a koordinátorka Lenka Pazderová a vedoucí sociálních služeb Alena Vaculíková. Senioři byli seznámeni nejen s nabídkou našich sociálních služeb – pečovatelská služba a Poradna pro seniory, ale i s volnočasovými aktivitami a možnostmi využívání internetových koutků. Na závěr programu vystoupil regionální manažer společnosti Stamed s.r.o. Rostislav Oliva. Společnost Stamed s.r.o., distribuuje zdravotnický materiál a pomůcky, spouští i online půjčovnu pomůcek a chystají kameninovou výdejnu, kde si zákaznici budou moci nakoupit i na poukaz od lékaře.
Celým programem nás provázela ekonomka naší organizace Andrea Hrdličková. Doprovodný program nám zpestřil hudebník pan Jaroslav Přikryl, který jako vždy skvěle hrál a zpíval. Ke shlédnutí byla i výstava krásných historických pohledů občana města Kojetína pana Františka Riegla. Pohodovou atmosféru jsme si všichni užili. Nechybělo ani drobné občerstvení, které nám pomohla zajistit Školní jídelna Kojetín. A protože jsme se díky Covid -19 nemohli dlouhou společně setkávat, připravili jsme pro všechny návštěvníky malý dárek – pouzdro na roušku s logem naší organizace. Jsme moc rádi, že se sympozium vydařilo a těšíme se na další společnou akci.
Ve dnech 16.-22. září probíhal opět Evropský týden mobility. Letos byl pod tématem „Bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou“ Cestovat zdravě = cestovat bezpečně. Naše organizace se pravidelně do tohoto projektu zapojuje. Letos jsme v rámci programu vzali naše seniory na výlet do Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem. Muzeum je zřízeno od roku 2009. Na jaře proběhlo slavnostní otevření nové budovy, která se stavěla 15 let. Prohlídkou nás provázel ředitel muzea Václav Obr. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, například, který kočár sloužil na delší trasy, který na městský provoz, k vidění byly i sáně, lucerny, dobové oblečení. Návštěva muzea a samotný program je nezapomenutelným zážitkem pro všechny generace, neboť spojuje dávnou minulost se současností. V muzeu jsme viděli, jak se snoubí řemeslný um našich předků s duchem, kterého vdechli do každého kočáru. Viděli jsme kombinaci skvostných kočárů, které sloužily člověku v těch nejradostnějších chvílích života, ale i takové, které si vybíraly na poslední cestu. Expozice byla velmi rozsáhlá a krásná. Po prohlídce muzea jsme si udělali krátkou procházku po tamější zámecké zahradě. Na závěr výletu jsme se občerstvili v krásné malebné cukrárně, která je součástí zámku.
Pro naše seniory na DPS jsme jako jednu z dalších aktivit na podzimním odpoledne připravili procvičování jemné motoriky. Nachystali jsme si papírové šablony, které se obkreslili na papír. Obrázek se potřel dostatečným množstvím lepidla a dle vlastní fantazie vysypával luštěninami, rýži, kukuřicí apod. Na závěr se celý obrázek přestříkal bezbarvým lakem, díky tomu se zpevnil a krásně lesk. Tato aktivita byla pro naše seniory zkouškou trpělivosti. Zdánlivě jednoduché tvoření vyžadovalo čas a zručnost, ale výsledek stál za to. Obrázky se moc povedly a senioři byli se svými výtvory velmi spokojeni.