V Kulturním domě Kojetín jsme pro naše seniory připravili akci s názvem Léto přichází. Hudební a taneční program byl pestrý. Vystoupily děti z DDM Kojetín - skupiny Vanilky a Siluety pod vedením Bohuslavy Fréharové. Dále žáci ze ZUŠ Kojetín za doprovodu učitele Jiřího Leszczynskiho. Balet a kankán nám přijely zatancovat tanečnice ze ZUŠ Němčice nad Hanou, pod vedením Silvy Lomaja. Ředitelka organizace Blanka Laboňová měla připravenou přednášku na téma Seniorská obálka – projekt Ministerstva práce a sociálních věcí. Senioři a osoby se zdravotním postižením si mohou Seniorskou obálku vyzvednout na MěÚ Kojetín, případně požádat o její zaslání. Bližší informace lze i získat prostřednictvím naší organizace. Odpolednem nás provázela Marie Němečková a doprovodný program zajistil Jaroslav Přikryl. Nechybělo občerstvení, které nám tentokráte připravili žáci odborného učiliště z Křenovic. Děkujeme všem účinkujícím.
Lekce canisterapie, jsme díky novému projektu „Canisterapie pro seniory ohrožené sociální izolací a osamělostí IV“, podpořeného Ministerstvem práce a sociálních věcí z dotačního programu Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností zahájili na DPS Stan. Masara, opět ve skvělé spolupráci paní Jany Janků a organizaci SpoluTudy, z.ú. Nyní se můžeme těšit na další pravidelná setkaní, které budou střídavě probíhat na všech DPS.
21.5.24 se naše konzultační středisko VU3V zúčastnilo slavnostních promocí, které proběhly v Aule ČZU v Praze. Studijní cyklus Virtuální Univerzity třetího věku „Svět okolo nás“, kterou pro seniorské posluchače organizuje PEF ČZU v Praze, ukončilo v letním semestru 27 studentů, z toho 3 byli promující. Do Prahy jely dvě promující studentky a 3 studentky jako hosté. Po krásném ceremoniálu a předání osvědčení jsme ještě měli prostor na prohlídku pražských památek a návštěvu divadla Lucie Bilé. Program byl pestrý, počasí nám přálo a vše jsme si moc užili. Gratulujeme našim seniorkám ke studijním úspěchům! V zimním semestru, který bude zahájen na podzim se můžeme těšit na téma Každodenní život v barokních Čechách a na Moravě.
Naše organice se s radostí zapojila do projektu s názvem Psaní od srdce, který pořádala Diakonie ČCE společně s TV Nova. Smyslem projektu Psaní od srdce je přinášet radost seniorům a přispívat k odstraňování bariér mezi lidmi i generacemi. Díky projektu lze upozornit na to, že senioři často zažívají samotu a ubývající sociální kontakty, a přitom mají mnoho zkušeností a zážitků, často i aktivní zájem o své okolí. Psaní od srdce nabízí také příležitost navázat nové vztahy a zase jednou, u někoho možná poprvé v životě, poslat rukou psaný dopis. Cílem projektu bylo získat pisatele pro několik tisíc dopisů. Jsme moc rádi, že i našim seniorům se dostalo krásného potěšení v podobě dopisů a pohlednic.
Závěrečné lekce canisterapie, které máme díky Nadačnímu fondu Českého rozhlasu a jeho projektu Ježíškova vnoučata 2022/24 proběhly na DPS J. Peštuky. Už nyní se ovšem můžeme těšit na další pokračování, a to díky skvělé spolupráci organizaci SpoluTudy z.ú. Tak plynule navážeme na nová pravidelná setkání. S nadcházejících teplým počasím opět rozšíříme lekce i na ostatní DPS, kde budou sezení probíhat ve venkovních prostorách. Těšíme se na paní Janu Janků a její psí partii border kolií.
Akci - Vítání jara jsme pro naše seniory připravili v Kulturním domě Kojetín. Odpolednem nás provázela paní Marie Němečková, vystoupila u nás hudební dvojice Honza & Petr z Olomouce, dále z DDM Kojetín vystoupila dívčí taneční skupina Siluety pod vedením paní učitelky Fréharové. Doprovodný program zajistil zpěvem a hrou na klávesy pan Jaroslav Přikryl. Jako překvapení jsme připravili s paní Terezou Přivřelovou prodej velikonočních perníčků a tradičně nám Školní jídelna Kojetín zajistila občerstvení pro všechny účastníky. Akce se nám velmi vydařila a senioři si hudební a taneční vystoupení užili.
V březnu jsme měli další skvěle setkaní s paní Janou Janků a jejími čtyřnohými kamarády. Canisterapie proběhla na DPS E. Beneše. V průběhu sezení jsme se mohli podívat na nová zajímavá videa, jak pejsci pracuji i v jiných zařízeních – ve školách a školkách. Viděli jsme i ukázky z různých soutěží, vystav a dozvěděli jsme se spoustu zajímavého o tom, jak probíhají zkoušky pejsků, aby následně mohli canisterapii dělat. Velice si vážíme spolupráce organizace Spolu Tudy, z. ú. Jsme moc rádi, že jsme součástí projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata a tato spolupráce bude i nadále pokračovat. Proto se můžeme těšit na další lekce. S přibývajícím teplým počasím už se budeme setkávat i na dalších DPS ve venkovních prostorách.
Březen - měsíc čtenářů je celostátní akce podporující a propagující četbu, pořádaná každoročně v měsíci březnu. Vznikla v roce 2009 a jejím organizátorem je Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP). Každý rok se k této akci svými aktivitami hlásí více než 400 veřejných knihoven z celé České republiky. Březen – měsíc čtenářů navazuje na Březen – měsíc knihy (akce druhé poloviny 20. století). Pracovnice Městské knihovny Kojetín, paní Lorencová a paní Fíková, tak pro naše seniory připravily čtenářskou besedu. Téma besedy bylo: Nejkrásnější pověsti – vládcové našich hor. Čerpáno z knihy Vládcové našich hor od autora Hynka Klimky. Slyšeli jsme úryvky: o navždy ukrytém sirotkovi, o obrech ze Šumavy, o Graslovi z Vysočiny, o Lesní paní -vládkyní Adršpašských skal. Dále v knize nalezneme příběhy o Pradědovi z Jeseníku, o Radegastovi z Beskyd, o Zeleném rytíři z Rychlebských hor, o Kačence z Orlických hor, o zbojníkovi Ondrášovi pána Lysé hory, o Hejmonovi z Novohradských a Slepičích hor, o obrech ze Šumavy, o hraběti z Přimdy z Českého lesa, o knížeti duchů Hansu Heilingovi z Svatošských skal, o důlních mužíčcích z Krušných hor, o Martinu Pumpotovi z Lužických hor, o strážném duchu Muhu z Jizerských hor, o rytířích z Blaníku, o panně Lichnovské z Železných hor, o dracích z Českého středohoří, nechybí ani Krakonoš a pověst o praotci Čechovi. Čtenářská beseda se seniorům moc líbila. Děkujeme za hezké a pohodové posezení.
Začátkem února jsme ve spolupráci s vedoucím městské policie Mgr. Adrianem Jiříkem a Bc. Marcelem Mačkem připravili pro seniory přednášku na téma - provoz tísňových tlačítek a povídání o tom , jak se bránit podvodným telefonátům a obchodníkům. O tísňové tlačítko může požádat senior starší 80 let, který žije v domácnosti (bytě, domě) sám. Ve zcela mimořádných případech může vedení města na časově omezenou dobu zapůjčit tlačítko i při nesplnění těchto podmínek. Tísňovým tlačítkem, si senior může přivolat pomoc ať už v případě náhlých zdravotních problémů, tak v případě ohrožení života, zdraví či majetku. Po zmáčknutí tlačítka přijede na místo, odkud bude signál vyslán, hlídka městské policie a zajistí volajícímu nezbytnou pomoc. Přednáška byla velmi poučná a pro seniory zajímavá. 6 seniorů si následně podalo žádost o přidělení tísňového tlačítka.